Kurs AFF a certyfikat ULC - pytanie

Tematyka spadochronowa, wszystko co nie pasuje do kategorii poniżej. Nie dodawać informacji o charakterze komercyjnym. Do tego służą inne działy forum

Moderator: łosiu

Awatar użytkownika
Krystal
Nielot
Reputacja: 0

Kurs AFF a certyfikat ULC - pytanie

Post autor: Krystal » ndz 30 wrz 2012, 19:51

Nie znalazłam takiego tematu na forum, jeśli coś przeoczyłam, to przepraszam.

Mianowicie znalazłam 2 ośrodki w moim rejonie Polski, które prowadzą kursy AFF, ale na stronie ULC nie ma ich wymienionych w „Wykazie certyfikowanych Ośrodków Szkolenia Lotniczego.” Bardzo mnie to zastanawia - Czy taka certyfikacja ULC jest opcjonalna?

W internecie znalazłam jeszcze informację, że "Przyspieszony kurs swobodnego spadania, czyli AFF (ang. Accelerated Free Fall), zawiera blok zajęć teoretycznych i praktycznych. Warto go zrobić w certyfikowanych Ośrodkach Szkolenia Lotniczego lub w Szkołach Spadochronowych, które posiadają certyfikat wydany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego." Napisane było, że warto, nie że trzeba.

Czy to znaczy, że ośrodki bez certyfikacji prowadzą szkolenia nielegalnie? Czy w Polsce rzeczywiście są jakieś nieżyciowe przepisy i ośrodkom nie opłaca się certyfikować, ale szkolenia prowadzą dobrze?

Awatar użytkownika
Habibi
Cool gość
Reputacja: 11
Cyfra: 58

Re: Kurs AFF a certyfikat ULC - pytanie

Post autor: Habibi » ndz 30 wrz 2012, 20:09

Nie chcę palnąć jakiejś głupoty, ale chyba ośrodki bez certyfikatu mogą normalnie szkolić i wcale nie znaczy, że gorzej, ale nie mogą wystawiać ŚK. Aczkolwiek ostatnio mało bywam na lotnisku i mogłem coś pomieszać :-( Więc poczekajmy na weryfikacje mojej wypowiedzi ;-)
Obrazek

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 484
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Post autor: iwan » ndz 30 wrz 2012, 20:26

W RP aby szkolić, trzeba mieć ośrodek certyfikowany przez ULC. Nie ma od tego odstępstw.
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
stasiek
Nielot
Kontakt:

Post autor: stasiek » ndz 30 wrz 2012, 22:17

hm,

Na stronie ULC i sa dwie listy.

jedna to wykaz certyfikowanych Ośrodków Szkolenia Lotniczego

a druga to Rejestr podmiotów szkolących :O)

Nie jestem do konca pewny ale teraz juz nie obowiazuje certyfikacja a tylko zgloszenie do rejestru podmiotow (co oczywiscie w zasadzie poza nazewnictwem niczym sie nie rozni, a na pewno nie rozni sie papierologicznie - audytowo) A moze dopiero to wejdzie od nowego roku. Juz sam nie wiem do konca.

No i sa osrodki ktore szkola do PJ (nie ma chyba rozroznienia metody) a sa i takie ktore szkola takze instruktorow i nadaja uprawnienia AFF i Tandem.

Nie sadze zeby ktos na "krzysia" szkolil w Polsce w ktorykolwiek ze sposobow.
stasiek

Awatar użytkownika
łosiu
Administrator
Reputacja: 93
Cyfra: 38
Licencja: CPL(A)
Kontakt:

Post autor: łosiu » ndz 30 wrz 2012, 22:48

jeżeli te ośrodki szkolą to zapewne są COSL i posiadają certyfikat i zatwierdzony program szkolenia przez ulc. na pewno da się zweryfikować te ośrodki, inaczej w RP nie da się funkcjonować. śk nie wystawia ośrodek tylko ulc. na wszystko papier musi być, bo im więcej papieru, tym czysta dupa a i trochę grosza przy okazji dla urzędu anty-lotniczego wypadnie.

zacząłem czytać ustawę w zakresie certyfikacji i uznawane są certyfikaty wystawione na podstawie przepisów UE. więc może jest jakiś myk, że ktoś jest dopuszczony do szkolenia wg przepisów UE w innym kraju, i na tej podstawie szkoli skoczków, ale nie ULC certyfikował więc nie ma go na liście cosl.ale to nie dla mnie rozkminka bo trzeba jeszcze przeczytać koncesje, zezwolenia, działalność gospodarczą i nie mam do tego głowy przy winie :-)
pain is temporary... quitting lasts forever...
http://latasie.pl

Awatar użytkownika
Habibi
Cool gość
Reputacja: 11
Cyfra: 58

Post autor: Habibi » pn 01 paź 2012, 00:38

Trochę się zacofałem w wiedzy w tym sezonie, za mało przebywałem na lotnisku :-( Ale następny sezon będzie lepszy, musi być ;-)
Obrazek

Awatar użytkownika
Krystal
Nielot

Post autor: Krystal » pn 01 paź 2012, 14:20

Dzięki za info. Te wykazy na stronie ULC zostały ostatnio zmienione 11.09.2012, więc jakiś ośrodek mógł najwyraźniej stracić uprawnienia całkiem niedawno… widzę, że trzeba z tym uważać :-)

Awatar użytkownika
łosiu
Administrator
Kontakt:

Post autor: łosiu » pn 01 paź 2012, 14:34

a o które 2 ośrodki chodzi?

Awatar użytkownika
Krystal
Nielot

Post autor: Krystal » pn 01 paź 2012, 14:52

Skoczek i Parapaltech, ale znalazłam je tylko w internecie, nie byłam w żadnym i zastanowiło mnie, dlaczego nie mogę ich znaleźć w wykazie na stronie ULC. Skoczek.com.pl na swojej stronie ma umieszczony certyfikat ULC, ale widać, że był on ważny do 31.08, więc może np. ktoś zapomniał dostarczyć dokumenty do ULC na czas i stracili certyfikację czy coś...

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 484
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Post autor: iwan » pn 01 paź 2012, 17:38

Może na stronie ULC nie odświeżyli informacji
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
Pablo
Cool gość
Kontakt:

Post autor: Pablo » pt 05 paź 2012, 20:27

W dużym skrócie...

Aktualnie po zmianie przepisów obowiązują dwa rodzaje "dokumentów" dla Ośrodków Szkolenia Lotniczego zaświadczające o możliwości prowadzenia szkolenia spadochronowego do Świadectwa Kwalifikacji.
Do czasu wygaśnięcia terminu "ważne do" obowiązuje poprzednia "Certyfikacja CTO";
po wygaśnięciu terminu certyfikatu "ważne do" Ośrodki są wpisane jako "Podmiot Szkolący".

W przypadku Szkoły Spadochronowej "SKOCZEK" do końca sierpnia faktycznie obowiązywał Certyfikat PL/CTO- 149/2010/1.
Po zmianie przepisów oraz Audycie ULC - "SKOCZEK" został wpisany do Rejestru Podmiotów Szkolących z numerem 69RPS-09/2012.
W załączeniu plik jpg ze skanem potwierdzenia.

Na stronie ULC http://www.ulc.gov.pl/index.php?option= ... Itemid=449
znajdują się obie listy zawierające Ośrodki posiadające "stare" Certyfikaty oraz "nowe" Podmioty Szkolące.

W przypadku Rejestru Podmiotów Szkolących - ostatnia aktualizacja jest z 11 września i zawiera Podmioty od numeru 1 do 68 - wspomniana wcześniej "Szkoła Spadochronowa SKOCZEK" ma numer 69 :-) i będzie widoczna na stronie ULC po najbliższej aktualizacji.
Strona szkoły zostanie za chwilę zaktualizowana.
Załączniki
SKOCZEK_podmiot_szkolący_ULC.jpg
Podmiot Szkolący - "SKOCZEK"
„Mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było tylko aplauz i zaakceptowanie”

Awatar użytkownika
Ula Ursula
Maniak
Reputacja: 21
Cyfra: 1999
Licencja: D-031281
Kontakt:

Post autor: Ula Ursula » pt 05 paź 2012, 20:34

O Pablo masz nowy etat :)

Awatar użytkownika
Pablo
Cool gość
Kontakt:

Post autor: Pablo » pt 05 paź 2012, 20:40

Dawno się nie udzielałem :D
„Mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było tylko aplauz i zaakceptowanie”

Awatar użytkownika
łosiu
Administrator
Kontakt:

Post autor: łosiu » ndz 07 paź 2012, 16:02

oj dawno dawno...

Awatar użytkownika
Krystal
Nielot

Post autor: Krystal » wt 09 paź 2012, 16:24

Pablo pisze: W przypadku Rejestru Podmiotów Szkolących - ostatnia aktualizacja jest z 11 września i zawiera Podmioty od numeru 1 do 68 - wspomniana wcześniej "Szkoła Spadochronowa SKOCZEK" ma numer 69 :-) i będzie widoczna na stronie ULC po najbliższej aktualizacji.
Strona szkoły zostanie za chwilę zaktualizowana.
Dzięki za info, czyli wszystko jasne :-) Może kiedyś u Was poskaczę w Nowym Targu, bo jestem z południa Polski. Oczywiście optymistycznie zakładając, że uda mi się zrobić kurs :p

ODPOWIEDZ