Strona 1 z 2

Licencja

: wt 06 sty 2009, 22:33
autor: czubi
Ogólnie poodchodzę do życia z humorem ,więc pytam : czy USPA nie może uznać ŚK tak jak ULC uznaje licencję USPA ? No bo jak już będę bogaty ( plus minus za 20 lat :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ) i zamani mi się pojechać np. na Słowację ,to co im pokażę??? ŚK ?? Dadzą mi różową karteczkę i znów będę studentem. Ale to chyba jedyny sposób na odmłodzenie się ;-) ;-) ;-)
Ale na poważnie. Myślę o zrobieniu takowej licecnji. W tym sezonie nie dam rady finansowo , chyba że dostanę spadek po cioci z Ameryki ( nie będzie to łatwe ,bo nie mam tam ciotki) :-P :-P

Re: Licencja

: wt 06 sty 2009, 22:46
autor: iwan
Problem ŚK za granicą naszego kochanego kraju polega na tym, że w żaden sposób nie określa poziomu wyszkolenia.
W jakimś celu FAI określiło progowe umiejętności i pogrupowało je w licencje zaczynające się od A.
Dzięki temu, ktoś kto weryfikuje dokumenty widzi: o ten kolo ma licencję A więc trzeba go poprowadzić na ziemi, pomóc wybrać sprzęt, sprawdzić itp
ten kolega ma licencję B więc sam sobie już da radę.
To samo w przypadku trudnych warunków lądowania.
Nasz wybryk stwierdza jedynie, że posiadać jest skoczkiem spadochronowym, zazwyczaj więc trzeba będzie jeszcze pokazać książkę skoków albo jakąś licencję z dowolnego kraju. Bo tylko u nas jest interpretacja, że licencja jest ważna z paszportem z tego samego kraju ;)

Re: Licencja

: wt 06 sty 2009, 23:01
autor: Ula Ursula
USPA, tak jak Aeroklub Polski jestesmy czlonkami FAI - a zatem polskie B FAI jest teoretycznie uznawane w USPA. Podobnie jak ŚK.
Problem tylko z tym, ze tak jak machniesz za granicą niebieskim kartonikiem, to od razu praktycznie mozesz wskoczyc do samolotu, a na ŚK cmokaja, kręcą nosami, każą sobie to tłumaczyć, wyjaśniać, coś tam czasem trzeba dofaksować, ogólnie są zadziwieni, co to za wytwór.

Ale skakać na to się da.

Re: Licencja

: śr 07 sty 2009, 09:33
autor: czubi
Ale właściwie dlaczego nie można wydać licencji FAI biorąc pod uwagę np. łączne opóźnienie ?? Liczba skoków nie oddaje umiejętności skoczka. Co innego jak ktoś ma 100 skoków niskich na celność , a co innego jak te 100 jumpów zrobił na strefie - to chyba logiczne. Nie widzę też podstaw logicznych do przyjęcia twierdzenia ,że skoczek który zdał egzamin na ŚK - nie poradzi sobie na praktycznym do licencji FAI . Jest to jedynie okazja to ściągnięcia kasy z klienta :evil: :evil:

Re: Licencja

: czw 08 sty 2009, 10:16
autor: iwan
Problem leży w tym, że FAI to federacja stowarzyszeń lotniczych. Organem reprezentującym nas w FAI jest Aeroklub Polski i to on był władny takie licencje wydawać, oczywiście na podstawie przeprowadzonego egzaminu.
Sama cyfra nie wystarczy, bo znam takich co skaczą a nie chce im się nic nauczyć i osiągają w tym sukces.

ŚK wydaje Urząd Lotnictwa Cywilnego, organ Ministerstwa Infrastruktury, który nie jest w FAI, i któremu FAI zwisa miękkim kalafiorem.
Byłoby prawidłowe, gdyby licencje wydawało AP a jeśli ktoś chce wejść na drogę zawodową to musi być członkiem personelu latającego RP i mieć papiery z ULC
Na razie mamy pomieszanie z poplątaniem, głównie z niewydolności AP ale i z powodu nadgorliwości ULC

Re: Licencja

: czw 08 sty 2009, 13:00
autor: Pan Wu
Czyli problem ma głównie charakter instytucjonalny. Mamy przepisy (na podstawie, których działają urzędy) które delikatnie rzecz ujmując - odstają... od reszty świata.

O ile dobrze to rozumiem.

Re: Licencja

: czw 08 sty 2009, 13:04
autor: iwan
tak, to jest problem instytucjonalny i owoc pierdalansu biurokratycznego

Re: Licencja

: czw 08 sty 2009, 13:07
autor: Pan Wu
Specyfiki naszego Państwa.

Mimo, że teoretycznie sa organa zrzeszające (Aeroklub) i uznawane na świecie, nasz kochany kraik musi sobie kontrolować poprzez swoja instytucję wszystko. I mamy dwuwładze.

Aż pogrzebię w tych przepisach z ciekawosci.

A ten ULC to ma jakaś strategie działania, plany rozwoju etc czy tak sobie trwa i ...nic?
I jeszcze jedno, czy ULC pokrywa sie kompetencyjnie z Aeroklubem, czy jest organem nadrzednym? (kompetencyjnie)

Re: Licencja

: czw 08 sty 2009, 19:22
autor: iwan
poprzez wprowadzenie świadectwa kwalifikacji, a to nie świadectwo dla kierowców tirów, tylko dla skoczków amatorów pokrył się kompetencyjnie z ciągle jeszcze działającym Aeroklubem Polskim.

Re: Licencja

: wt 10 lut 2009, 19:28
autor: lena
tu jest tak fajnie pokazane czarno na białym i po polsku Wymagania do licencji FAI

Re: Licencja

: śr 04 mar 2009, 11:04
autor: yyoex
Pan Wu pisze:Specyfiki naszego Państwa.
Nie. w Niemczech jest podobna regulacja. Licencje skoczka (bez ograniczenia waznosci w czasie, dopoki skoczek robi conajmniej 12 skokow rocznie - udokumentowane w Ksiazce skokow) mozna otrzymac majac 25 skokow. Wymagania do tej licencji mniej wiecej takie jak do SK (ale daleko jeszcze od USPA A).

Co prawda zostalo w Niemczech wprowadzone cos w rodzaju lic. wykazujace poziom wyszkolenia (A do D), ale chyba prawie nikt z tego nie skorzysta (m.in. trzeba bylo placic za wszystkie licencje z gory otrzymajac A).

Jesli chodzi o skakanie w formacjach: Dobry LO i tak sprawdza ("male" formacje na podstawie wywiadu, ilosc skokow, doswiadczenia, jak cie nie zna to na poczatku daje latwy - i w miare bezpieczny dla innych - slot; "duze" - weryfikacja jak to sie odbywa do BWC 100) przed skokiem jakie masz doswiadczenie. Tu sie przyda Ksiazka skokow, gdzie sa wpisane i podpisane przez innych skoczkow /podpis + # lic. USPA/ skoki w formacjach (np. bardzo sie przyda 2 punktowy RW 8, bo to wymog do USPA C).

wniosek taki: skakales w jakies formacji, idz do LO, zeby ci podpisal ten skok, a jesli mozliwe jeszcze opisal co jak wykonales. To sa najlepsze rekomendacje.

Re: Licencja

: sob 14 mar 2009, 09:04
autor: iwan
yyoex, to w Niemczech jest wygodniej u nas sk jest na 5 lat a uprawnienia w dokumencie trzeba przedłużać u egzaminatora co 3 lata.
To jest upierdliwe. Ale to są koszta braku sprawnie działającej federacji spadochronowej w Polsce.

Re: Licencja

: ndz 15 mar 2009, 13:36
autor: yyoex
zgadza sie, ale ta regulacja tez obowiazuje dopiero od jakies 5 lat, przed tem lic. wydana byla na 2 lata, badania itp. Jesli chodzi o federacje, pewie masz racje ...

Re: Licencja

: śr 03 paź 2012, 09:14
autor: Krystal
A w jakich krajach jest właściwie ważne USPA? Na Słowacji z tym poskakać można?
I co właściwie się dostaje po zaliczeniu 7 poziomów kursu AFF - USPA A? :)

Re: Licencja

: śr 03 paź 2012, 09:32
autor: łosiu
Zaliczenie 7 poziomów jest niezbędne do ukończenia kursu metodą AFF. Oznacza to tyle, że instruktor ocenił że możesz wykonywać samodzielnie skoki. Licencję USPA-A można uzyskać po wykonaniu min. 25 skoków i zaliczeniu egzaminu.
Co do skakania w Słowacji to wydaje mi się że z USPA tam poskaczesz, ale pewien nie jestem. A z USPA możesz skakać na całym świecie praktycznie, a w USA to nawet obejmuje cię ubezpieczenie wchodzące w skład członkostwa.