obwinianie

miejsce na dłuższe i przemyślane wypowiedzi
Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 487
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

obwinianie

Post autor: iwan » wt 07 wrz 2010, 19:40

Gdy dzieje się coś wokół nas, zaczynamy nieraz obwiniać rzeczywistość lub ludzi. Delegujemy pewne prawo do zachowania swojej tożsamości. Jak myślicie, co jest wystarczająco ważnym powodem aby wyprzeć się swoich decyzji i własne posunięcia potraktować jako wynik i winę innych?
Ostatnio zmieniony czw 01 sty 1970, 01:00 przez iwan, łącznie zmieniany 1 raz.
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
Tatjan
Maniak
Reputacja: 51
Licencja: SK D USPA D-31279

Re: obwinianie

Post autor: Tatjan » wt 07 wrz 2010, 20:19

Wstyd

Awatar użytkownika
Szpargał
Cool gość
Reputacja: 0

Post autor: Szpargał » wt 07 wrz 2010, 22:53

Strach przed stawieniem czoła problemowi, ucieczka przed problemem. Właśnie jestem sytuacji, gdy ktoś tak się zachowuje w stosunku do mnie, mocno wkurwiająca sprawa. :evil:

Awatar użytkownika
Julka
Cool gość
Kontakt:

Post autor: Julka » śr 08 wrz 2010, 01:55

Tatjan pisze:Wstyd
Szpargał pisze:Strach przed stawieniem czoła problemowi, ucieczka przed problemem. Właśnie jestem sytuacji, gdy ktoś tak się zachowuje w stosunku do mnie, mocno wkurwiająca sprawa. :evil:
:lol: krótko i na temat, przysięgam, że nie wpadłabym na odpowiedzenie jednym zdaniem na takie pytanie, kocham te róznice damsko-męskie :-) I co tu dużo mówić, kobiety kochają męską efektywność chociaż rzadko się do tego przyznają ;)
Szczęście sprzyja odważnym.

Awatar użytkownika
Julka
Cool gość
Kontakt:

Post autor: Julka » śr 08 wrz 2010, 02:02

kobiety kochają męską efektywność prawie tak samo jak mężczyźni kobiecą efektowność :-P :lol: zapomniałam dodać
Szczęście sprzyja odważnym.

Awatar użytkownika
Tomek
Cool gość
Kontakt:

Post autor: Tomek » śr 08 wrz 2010, 08:03

Dobry temat.
Spotykam się z czymś takim każdego dnia w pracy. Zauważyłem, że zawsze jest ktoś winien - nigdy sprawca. Zawsze to oni, bo oni to nie zrobili tego, a przez to ja musiałem... itd. itp.
Moim zdaniem to strach przed odpowiedzialnością za swoje czyny, strach przed konsekwencjami swojego czynu, wstyd.
W dwóch słowach: brak jajec :-D

Awatar użytkownika
Szpargał
Cool gość

Post autor: Szpargał » śr 08 wrz 2010, 08:47

He he, Julka, a co tu rozwlekać? Tomek dobrze pisze: brak jajec! Kiedyś mówiło się "odpowiedzialność cywilna".

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » śr 08 wrz 2010, 09:23

brak jajec można też nazwać niedojrzałością. To może być cała gama lęków, które nie pozwalają człowiekowi na DAR jakim jest ponoszenie odpowiedzialności za czyny a nawet więcej za rzeczywistość wokoło.
Jeśli ktoś jest winny czemuś wokół mnie to niejako daję mu władzę nad swoją rzeczywistością.
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
Szpargał
Cool gość

Post autor: Szpargał » śr 08 wrz 2010, 10:23

Bardzo trafne spostrzeżenie. Szkoda tylko, że tacy społecznie niedojrzali go nie rozumieją. Bo co można zrobić z gościem, który widzi życie tylko czarno-białe, bez stanów pośrednich, i nie dopuszcza żadnych racjonalnych argumentów? Czasem dwuletniemu dziecku łatwiej wytłumaczyć pewne rzeczy, niż starym koniom. Porażka.

Awatar użytkownika
Ula Ursula
Maniak
Reputacja: 21
Cyfra: 1999
Licencja: D-031281
Kontakt:

Post autor: Ula Ursula » śr 08 wrz 2010, 12:05

no ale co to znaczy spolecznie niedojrzali? gdzie sa spisane kryteria dojrzalosci spolecznej?

moim zdaniem wytlumaczeniem tego mechanizmu moze byc bardzo wysokie poczucie wlasnej zajebistosci, ktore nie jest niedojrzale, tylko jest wypracowanym sposobem patrzenia na swiat.

z tej perspektywy wszystko co dany osobnik robi, jest prawidlowe i wlasciwe, a to inni maja problem. On jest zbyt doskonaly, zeby sie pomylic. Ba! nawet pomylki sa tylko i wylacznie wynikiem osob i czynnikow trzecich.

Jak on biedny zdradza zone, to przeciez nie moze byc cos z nim nie tak, on jest po prostu taki meski - to zony wina! gruba i brzydka, nie stara sie, zapuscila sie, nie wielbi go bezgranicznie, kaze deske opuszczac i smieci wyrzucac i jeszcze jakies gry wstepne jej do glowy przychodza.
A ona ciagle choruje, biedna ciagle niekochana, wszyscy ja stresuja, nikt jej nie pomaga w domu, on sie nia nie interesuje, kwiatow nie przynosi, gadac z nia nie chce..., a ona nieba by przychylila kazdemu, aniol wcielony, tylko wszyscy wykorzystuja ...

ale najlepsza jazda jest w roznych pracach, firmach i biurach...
http://www.skokiwhiszpanii.pl
http://www.skydiveatmosfera.com/
Polska baza spadochronowa w Hiszpanii, AFF caly rok z 5000 m. Jump in the sun!

Awatar użytkownika
Szpargał
Cool gość

Post autor: Szpargał » śr 08 wrz 2010, 13:11

To znaczy tacy, co nie umieją funkcjonować w grupie/środowisku, bo jak sama piszesz są święcie przekonani o swojej zajebistości i nie da się z nimi dogadać.
Generalnie chodzi o to, że działanie w społeczeństwie wymaga kompromisów, a swoje wybujałe ego można se w buty schować. Oczywiście ktoś powie, że można omijać takich ludzi, ale niestety nie zawsze - przykład z pracy jest najlepszy.

A kryteriów jest wiele, każdy autor podręczników do psychologii podaje kilka.

Ja bym chciał znaleźć sposób, aby szybko i skutecznie walczyć z takimi osobnikami, bo szczerze powiedziawszy wkurwia mnie na max, jak coś robię dla ludzi a oni jeszcze mają pretensje. To jest mocno demotywujące. :evil:

Awatar użytkownika
Tomek
Cool gość
Kontakt:

Post autor: Tomek » śr 08 wrz 2010, 13:48

Szpargał pisze: ...Ja bym chciał znaleźć sposób, aby szybko i skutecznie walczyć z takimi osobnikami, bo szczerze powiedziawszy wkurwia mnie na max, jak coś robię dla ludzi a oni jeszcze mają pretensje. To jest mocno demotywujące. :evil:
Z takimi ludźmi (czasem sami przecież też takimi bywamy - bo nie ma ludzi idealnych) jest jak z grzybami w lesie. Nigdy wszystkich nie wyzbierasz.

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » pn 13 wrz 2010, 20:52

to grono, dla których robisz dobrze, trzeba ograniczyć do minimum. Często ludzie nie mają jak zrewanżować się 'w dobrym' więc oddają 'w złym' co oznacza, że dostaniesz kopa w dupę za dobry uczynek ;)

Awatar użytkownika
Tatjan
Maniak
Reputacja: 51
Licencja: SK D USPA D-31279

Post autor: Tatjan » pn 13 wrz 2010, 20:57

"dobry uczynek nigdy nie pozostanie bezkarny"
jak mówi Dziadek

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » pn 13 wrz 2010, 21:04

no to jest niestety wdruk jeszcze z dzieciństwa, żeby robić dobre uczynki jak niewidzialna ręka.
prawda jest chyba inna, każdy ma swoją robotę i jak zrobisz za kogoś to naruszasz mechanizm a za ingerencję trzeba zapłacić.

ODPOWIEDZ