trochę o BASE

Tu można pytać i odpowiadać na kwestie związane ze skokami BASE oraz lataniu na wingsuit'ach

Moderator: łosiu

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 487
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

trochę o BASE

Post autor: iwan » czw 05 lis 2009, 08:32

[center]BASE[/center]

Skoki BASE to gałąź spadochroniarstwa odmienna ideologicznie od normalnego skydivingu. Obecnie staje się coraz bardziej popularna ze względu na niosące ze sobą emocje. Specjaliści od marketingu, próbując wcisnąć wszelkiego rodzaju towary chętnie używają zdjęć i materiałów wideo, które u prawie każdego zapierają dech w piersiach. Te działania inspirują niekiedy do naśladownictwa, jednak BASE jest aktywnością, która wymaga wcześniejszego przygotowania w mniej ekstremalnym wydaniu – w skydivingu.

Co oznacza określenie BASE?

BASE to akronim od pierwszych liter opisujących cztery grupy obiektów, z których należy wykonać skok aby zostać 'pełnowartościowym' BASEjumperem.
B (building) budynek,
A (antenna) antena ale i inne obiekty o takim kształcie,
S (span) przęsło, most,
E (earth) ziemia, obiekty naturalne, jak urwiska, jaskinie

Na czym polega odmienność BASE?
Przede wszystkim na tym, że skacze się z jednym spadochronem. Zazwyczaj wysokość jest na mała, że i tak nie dałoby rady użyć dwóch. Tak więc ten jeden spadochron, podobnie jak w skydivingu spadochron zapasowy jest gwarantem bezpieczeństwa. Różni się konstrukcyjnie od czasz używanych do normalnych skoków spadochronowych. To połączenie czaszy celnościowej, z e spadochronem zapasowym wzbogacone o kilka sprytnych patentów występujących tylko w BASE.

Układanie spadochronu wymaga bardzo dużej uwagi, gdyż oczekuje się od niego więcej niż od zwykłego spadochronu zapasowego. Nie tylko ma otworzyć się niezawodnie i w odpowiednim czasie, ma jeszcze otworzyć się na zamierzonym kierunku (co przecież nie gra roli przy normalnym spadochronie zapasowym.

Skoki wykonuje się bez wiatru relatywnego, na którym może oprzeć się każdy skydiver korygując ewentualne błędy oddzielenia się od samolotu. Tu, wybicie i inercja ciała stanowią sedno prawidłowego skoku. Porównywalne może jedynie być oddzielenie się od kosza balonu.

Skoki wykonuje się zazwyczaj w trudnym terenie. Jedynie sporadyczne wyjątki odbiegają od normy jaką stanowią bardzo trudne warunki do wylądowania po skoku. Zazwyczaj bowiem, wysokie budynki nie stoją na lotniskach, a urwiska i mosty nie mają naturalnie przygotowanego terenu do bezpiecznego lądowania. Aby dać sobie radę w takich warunkach, trzeba mieć umiejętności latania na czaszy i lądowania celnościowego.

Skoki BASE są zazwyczaj aktywnością nielegalną, co za tym idzie nie ma co liczyć na ubezpieczenie swojej działalności i na przychylność policji i innych służb mundurowych.

Nie ma systemu szkolenia BASE, nie ma instytucji kontrolujących, wyznaczających standardy szkolenia i bezpieczeństwa. Co za tym idzie nie ma mianowanych instruktorów, do których można skierować się o pomoc. Są uznane autorytety, doświadczeni skoczkowie BASE, którzy zajmują się niekiedy szkoleniem

Wiedza o spadochroniarstwie i aerodynamice jest potrzebna do bezpiecznego przygotowania skoku. Ocena warunków pogodowych, znajomość zjawisk towarzyszących skokom z różnych obiektów wymaga sporego doświadczenia.

Jakie minimalne kwalifikacje powinien posiadać skoczek, aby rozpocząć BASE?
Minimum 300 skoków na koncie, bardzo dobra celność lądowania, zaliczone lądowania w terenie poza lotniskiem, lądowania w różnych warunkach pogodowych, zaliczone skoki z balonu, umiejętność bardzo efektywnego trackowania, doświadczenie w składaniu spadochronu systemem PROpack i sidepack.

Jak zacząć BASE?
To proste, od skoku w tandemie lub od razu od szkolenia AFF. 300 skoków można zrobić w ciągu jednego, bardzo pracowitego sezonu, lecz lepiej rozłożyć sobie to w czasie na dwa lata i sumiennie kolekcjonować umiejętności.
Choć nie ma instruktorów BASE, to instruktorzy Atmosfery mogą pomóc przygotować trening ułatwiający w przyszłości relatywnie bezpieczne rozpoczęcie skoków BASE.
Ostatnio zmieniony wt 05 lip 2011, 10:28 przez iwan, łącznie zmieniany 1 raz.
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
Janik
Cool gość
Reputacja: 0

Re: trochę o BASE

Post autor: Janik » śr 11 lis 2009, 15:38

Widze że Chorwacja się szykuje! :) Ja powoli tworzę plan "Norwegia 2010" więc może rozpuszcze wieści i by jaka ekipa sie na Kierag Boogie zmontowała??
"I am the Lizard King. I can do anything"

Awatar użytkownika
Żurek

Post autor: Żurek » pt 11 cze 2010, 19:08

Janik pisze: Ja powoli tworzę plan "Norwegia 2010" więc może rozpuszcze wieści i by jaka ekipa sie na Kierag Boogie zmontowała??
Siemka,
Udało się tą ekipę na Kierag zmontować?

Awatar użytkownika
Janik
Cool gość

Post autor: Janik » ndz 27 cze 2010, 23:58

no nic mi o tym nie wiadomo. Musze sprawdzić kryterium jakie na FJC mają...Ja na ten rok się chyba jeszcze nie załapię...

Awatar użytkownika
Halsky
Cool gość
Kontakt:

Post autor: Halsky » śr 30 cze 2010, 20:05

Kryterium: czysta ;-)
Wal prosto z mostu ;)

Awatar użytkownika
Janik
Cool gość

Post autor: Janik » pt 06 sie 2010, 22:42

siwócha? :]

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 487
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Post autor: iwan » sob 07 sie 2010, 15:55

no z tej chorwacji to jakoś nic mi nie wychodzi, walnąłem z paralotni na odmulenie też było fajnie, ale w końcu pojadę ;)
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
Janik
Cool gość

Post autor: Janik » czw 12 sie 2010, 01:17

Iwan a Ciebie nie ciągnie do Norwegii?

Awatar użytkownika
Julka
Cool gość
Kontakt:

Post autor: Julka » śr 03 lis 2010, 01:39

a dzisiaj przez przypadek włączyłam program 2 na napisy: "20 sekund szczęścia", więc przez owy cudowny przypadek udało mi się obejrzeć ten piękny dokument w całości, cholera i nie wiem czemu ale zasmarkałam się strasznie i to bynajmniej nie ze śmiechu ;), pomijając sam sport, to miejsca, które się z nim wiążą osobiście mnie powalają na kolana, trudno to w ogóle opisywać.. Ujęło mnie w tym filmie też to, że tak bardzo zwyczajnie opowiadał o tak nadzwyczajnych sprawach. Janik, i Norwegii tam dużo, co za pewne doskonale wiesz :-)
Szczęście sprzyja odważnym.

Awatar użytkownika
Halsky
Cool gość
Kontakt:

Post autor: Halsky » śr 03 lis 2010, 08:39

Też widziałem ten film ...
Wal prosto z mostu ;)

Awatar użytkownika
Rudolph
Cool gość
Reputacja: 45
Cyfra: 200
Licencja: PJ C

Post autor: Rudolph » śr 03 lis 2010, 18:02

Również obejrzałem ten film. Paradoksalnie, feralny skok Karina oddała z samolotu.
Interpunkcja? A co to takiego? ;-)

Awatar użytkownika
anelka
Nielot
Reputacja: 1
Cyfra: 3

Post autor: anelka » śr 03 lis 2010, 20:34

Dokładnie... Tyle skoków BASE, nawet z nartami, a ten niefortunny właśnie z samolotu...
I try to fly a while so high direction's sky...

Awatar użytkownika
lena
Cool gość
Cyfra: 1200
Licencja: D, INS
Kontakt:

Post autor: lena » pt 05 lis 2010, 14:54

Obrazek

tu trailer filmu : http://www.redbull.com/cs/Satellite/en_ ... 2750593335

(dla zainteresowanych posiadam ten film w pełnej wersji)
Trzy i pół roku po groźnym wypadku, zawodniczka uprawiająca B.A.S.E jumping i free skiing powraca na stoki!

The North FaceŸ jeden z największych na świecie producentów zaawansowanej technologicznie odzieży outdoorowej, butów sportowych oraz sprzętu turystycznego ma przyjemność poinformować, że Karina Hollekim należąca do globalnego teamu The North FaceŸ, wraca do jazdy na nartach.
W sierpniu 2006 roku spadochron Kariny nie otworzył się w czasie pokazowego skoku spadochronowego w Szwajcarii. Uderzyła ona w ziemię z prędkością ponad 100 km/h. Potężna siła uderzenia spowodowała liczne obrażenia. Prawa kość udowa zawodniczki została złamana w czterech miejscach, a w lewej nodze doszło do ponad 21 otwartych złamań. W ciągu 45 minut Hollekim straciła ponad ponad 3 litry krwi. Obrażenia, choć bardzo poważne, nie spowodowały śmierci. Chociaż w wypadku nie ucierpiały głowa i kręgosłup Kariny, miała ona już nigdy nie chodzić.

Z pewnością wielkim wyzwaniem było wstać każdego kolejnego dnia ze świadomością, że organizm dzięki któremu mogła realizować swoje marzenia już nigdy nie będzie taki sam. Nie zrezygnowała jednak z prawdziwie sportowego motto, że życie polega na podejmowaniu pewnych wyzwań, a to co się osiągnie zależy jedynie od własnej psychiki. Stopniowo, pokonując kolejne przeszkody, Karina zaczęła znowu chodzić.

Teraz, prawie trzy i pół roku później, po piętnastu bolesnych operacjach, Karina znów jeździ na nartach. Pierwszy łatwy zjazd, był pełen emocji i miał niewątpliwie wielkie znaczenie. Jak powiedziała Karina - Powrót w góry i na stok, to było coś tak wspaniałego, że aż trudno uwierzyć mi, że to wszystko dzieje się naprawdę! Marzyłam o tym dniu przez ostatnie trzy i pół roku. Ułożyłam sobie to wszystko w głowie, jak powinien wyglądać ten dzień, co powinnam czuć? Jest nawet lepiej, niż się spodziewałam. Czuję się niesamowicie i myślę, że jestem dziś najszczęśliwszym dzieckiem na stoku. Po prostu nie mogę przestać się uśmiechać! Najlepsze, że to dopiero początek...

Karina jest uosobieniem idei "never stop exploring", która zawsze przyświecała The North FaceŸ. Dokładnie takie jest jej życie. Stała się osobą rozpoznawalną na całym świecie - odważną i utalentowaną zawodniczką uprawiającą sporty ekstremalne. Jako wyjątkowa sportsmenka inspirowała innych. Jej siła i determinacja w dążeniu do odzyskania zdrowia są jeszcze bardziej inspirujące.
Jak skomentował Keith Byrne, Strategic Marketing Manager The North FaceŸ dla krajów EMEA: The North Face pozostaje w szczególnym związku ze swoimi zawodnikami. Ich życie inspiruje wszystkich którzy tutaj pracują. Karina i jej doświadczenia uświadomiły nam wiele rzeczy, jednak przede wszystkim zainspirowały nas do tego by w pełni korzystać z życia. Za to będziemy zawsze szanować Karinę.
no cóż z Janikiem już przebieramy nóżkami, żeby wybrać się do Norwegii - ...może w przyszłym roku ;-)

Awatar użytkownika
Leny
Nielot
Kontakt:

Post autor: Leny » sob 06 lis 2010, 10:19

B.A.S.E. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
zuuuooo
madaFUCKER

Awatar użytkownika
łosiu
Administrator
Reputacja: 93
Cyfra: 38
Licencja: CPL(A)
Kontakt:

Post autor: łosiu » pn 08 lis 2010, 10:17

na poczatku listopada na TVN Turbo rozpoczal sie cykl filmow niebezpieczne pasje.
1 film "ostatni skok kaskadera" jet o base. dosyc czesto leca powtorki, mi sie calego nie udalo jeszcze obejrzec ale zapowiada sie ciekawie.
link do opisu filmu:
http://www.tvnturbo.pl/program/2514/view
i calego cyklu dokumentow:
http://www.tvnturbo.pl/news/3716/view

ODPOWIEDZ